trasa rowerowa z Kalisza przez Wartę-Jeziorsko i Turek / 160km

TRASA ROWEROWA
data: 22-23 czerwca 2018r.
przebieg całkowity: 160km
czas/wyprawa: 2 dni
ważniejsze miejscowości: Kalisz, Tłokinia Wielka, Opatówek, Józefów, Krowica Zawodnia, Cieszyków, Staw, Skalmierz, Golków, Kalinowa, Głaniszew, Warta, Proboszczowice, Mikołajewice, Tomisławice, Tądów Górny, Tądów Dolny, Jeziorsko, Zakrzew, Ostrów Warcki, Zaspy, Miłkowice, Skęczniew, Wola Piekarska, Piekary, Januszówka, Rzechta, Kolonia Czyste, Zagaj, Dąbrowica, Boleszczyn, Smulsko, Dąbrowa, Słomów Kościelny, Psary, Gajówka, Laski, Żuki, Turek, Obrzębin, Słodków, Wrząca, Piętno, Bibianna, Smaszew, Dzierzbin, Kazala Nowa, Mycielin, Słuszków, Kościelec, Strugi, Goliszew, Garzew, Tykadłów, Borków Stary, Skarszewek, Kalisz
uczestnicy: z Pawłem

Opis:  Od dobrych dwóch tygodni chodziła za nami pewna wyprawa, której niestety i tak nie zrealizowaliśmy (Warszawa-Łowicz-Łęczyca-Kalisz), ale czasem należy coś odpuścić i elastycznie dostosować cały plan inaczej. Pogoda wietrzna i deszczowa nie zachęcała nas w ogóle do niczego. Plan dostosowaliśmy w taki sposób iż skróciliśmy go maksymalnie niemal co do jednego dnia za to z większym kilometrażem, bowiem w pierwszym dniu wyjazdu przejechaliśmy 130km z Kalisza kierując się nad zalew “Warta Jeziorsko”.

Tu mieliśmy 2-3 większe postoje. Pierwszy w samej Warcie na stacji benzynowej przy kawie. Drugi przy brzegu chcąc się wznieść dronem, lecz odpuściwszy z uwagi na silnie wiejący wiatr i zalesienie. Oraz trzeci postój – przy samym odpływie przy tamie. Tu, już bzykiem wzniosłem się do góry. Fakt, że aby sfotografować cały ten wielki obszar zbiornika należałoby przyjechać tu jeszcze dobre ze 2-3 razy i najlepiej samochodem.

Dalej kierowaliśmy się na “Zbiornik Przykona” w okolicach Turku. Czysta woda, ładna okolica oraz nawet ścieżka rowerowa wiodąca ku niemu jak i wzdłuż niego. W dniu kiedy byliśmy największą frajdę mieli biorący wiatr pod swój żagiel windurferzy. Jedynie ku temu sprzyjała tak naprawdę pogoda, bo na pewno nie do jazdy rowerem. Warto jeszcze raz tu przyjechać w sezonie letnim, gdy już się rozpogodzi na samą plażę, lub by objechać ten zbiornik dookoła. Niestety nie uchwyciłem go z drona – nie zdecydowałem się na wylot. Będzie to też powodem mojego kolejnego przyjazdu w te strony.

W odległości 8km od zbiornika Przykona znajduje się Osadnik Gajówka tzw. “Lazurowe Jezioro”. Z uwagi na toksyczność węglanu wapnia powodujący wybielenie i wyjałowienie ziemi woda nabrała turkusowego koloru.  Więcej informacji na temat tego zbiornika opisałem tutaj. Była to już przy nim moja druga wizyta. Pierwszy raz odwiedziłem zbiornik w 2009 roku nie mając wtedy jeszcze nawet lustrzanki. Patrz wpis archiwalny.

Turek – miasteczko bardzo przychylne. Ładny skromny ryneczek z fontanną, kościół w jego narożniku i sprawdzona miejscówka na dobre jedzenie. Jak najbardziej mogę wszystkim polecić pizzerię/piwiarnię “Pod Papugami” serwującą nie tylko samą pizzę a wiele innych dań domowych. My zamówiliśmy dwa różne spaghetti.

Turek, Pod Papugami, ul. Kolska 30

Turek

Noc spędziliśmy na mojej działce w chatce w Słuszkowie biesiadując przy ognisku. Niestety co na długo utkwi nam w pamięci: przy kiełbasach parówkowych nadzianych samym smalcem zakupionych w sklepie w Mycielinie. Zatrucie żołądka murowane.

No cóż. Wróciliśmy do domów w sobotni wieczór. Droga 30-km pod wiatr i po części w lekkiej mżawce. Wstyd się przyznać, ale jest to moje pierwsze przejechane 100km w tym roku. Miejmy nadzieję, że przyjdzie jeszcze czas i na dalekie wyprawy a póki co śmigu-migu po swoim podwórku.

Turek

Mapa przejazdu:

powered by EndomondoWPlogo

Fotogaleria i ujęcia zbiorników wodnych z drona:

Zbiornik wodny Warta-Jeziorsko:

Zbiornik osadniczy Gajówka:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *