Trasa rowerowa “na żurawia” / Kalisz – Przystajnia / 64km

TRASA ROWEROWA

data: 17 lutego 2019r.
przebieg całkowity: 64km
czas/wyprawa: 4h (jazdy)
ważniejsze miejscowości: Kalisz, Chotów, Strzegowa, Gostyczyna, Ołobok, Wielowieś, Przystajnia, Kakawa Kolonia, Godziesze Wielkie, Saczyn, Chełmce, Szałe
uczestnicy: wraz z Pawłem

Niedzielny słoneczny poranek. Przy kawie powstaje szybki pomysł na dzisiejszy trening rowerowy. Zgadujemy się z Pawłem. Planów było kilka, ale obraliśmy za cel odwiedzenie miejsca gdzie zlatują się żurawie. Pomyślmy, skoro słońce pojawia się u nas coraz częściej a za oknem słychać ćwierkanie ptactwa to oznaka, że mogły pojawić się także i one. Dziś podążamy trasą “na żurawia”.

Do podmokłego miejsca okolic Raduchowa otoczonego łąkami dojeżdżamy od Wielowsi czerwonym szlakiem rowerowym. Bardzo lubię ten odcinek, który prowadzi również przez las. 

Za lasem zaobserwować można rozlewiska – to tu najczęściej przebywają żurawie. Można je znaleźć także w dolinie rzeki Prosny. Tym razem się nie udało. Być może nie ta godzina, być może jest ich jeszcze mało. W międzyczasie przebiegły obok nas trzy sarny w lesie i obserwował posępny jastrząb.

Z oddali odbijające się echo ptasiego skrzeku wciąż nas myliło. Zastanawiamy się w którym kierunku jechać by dostrzec żurawie. Pojechaliśmy wzdłuż lasu. Ograniczeni małą rzeczką / rowem melioracyjnym udało mi się zrobić jedynie takie foto na maksymalnym zbliżeniu przy długości ogniskowej obiektywu 300mm:

Cały czas zastanawiało mnie to kiedy byłem tutaj ostatni raz. Sprawdziłem był to rok: 2015 wraz ze znajomym Zdzisławem a w 2014 roku także udało mi się kliknąć kilka zdjęć żurawiom. [patrz wpis]

Tradycyjne foto na drewnianym moście w Przystajni.

Stosunkowo niedawno powstała atrakcja – “przystań” w Przystajni przy Prośnie. Znakomite miejsce by na chwilę przystanąć i odpocząć. Więcej zdjęć znajdziecie w pełnej fotogalerii. Zapraszam do obejrzenia albumu poniżej.

Ptaki lecące kluczem

Mapa przejazdu:

powered by EndomondoWPlogo

Pełna fotogaleria:

Polecane produkty:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *