trasa rowerowa: Kalisz – Ostrów Wlkp. / Piaski Szczygliczka / 67km

na Ławce Niepodłegłości w Nowych Skalmierzycach

data: 17 marca 2019r. 
przebieg całkowity: 67km
czas/wyprawa: 5h (jazdy)
ważniejsze miejscowości: Kalisz, Biskupice, Boczków, Gniazdów, Kościuszków, Ociąż, Kwiatków, Lewków, Michałków, Kołątajew, Ostrów Wielkopolski, Skalmierzyce
uczestnicy: z Pawłem

Sunday, czyli niedziela pełna słońca. I gdyby to stwierdzenie sprawdzało się co tydzień to by było dobrze. Plan dojazdu z Kalisza nad zalew w Ostrowie: “Piaski-Szczygliczka” przyszedł mi do głowy nad ranem. Pomyślałem, że skoro mam już w tym roku zaliczone najbliższe zalewy Kalisza i to niektóre nawet po kilka razy takie jak: Murowaniec, czy Gołuchów to czas nadrobić zaległości i wybrac się w inne tereny. Szybkie pytanko do Pawła, czy jedzie po czym oddzwania i mówi, że wiadomo że tak.

Na początku dawał nam się we znaki nieco silniejszy wiaterek, lecz po półgodzinnej jeździe można było się do niego już przyzwyczaić. Pierwszy i nieco przymusowy postój zrobiliśmy pod pewnym odnowionym dworkiem w Kwiatkowie. Przednie koło roweru Pawła nagle odmówiło posłuszeństwa i uszło powietrze z dętki. Zdarza się i jak to się mówi: “na szczęście, byle nie za często”. Wymieniamy dętkę. Zajmując się kołem dołączył do nas z pomocą pewien sakwiarz z Ostrowa, którego serdecznie pozdrawiamy. Szybka rozmowa, historie własne podróży, wymiana wizytówek no i mamy już do siebie namiary. Polecamy również jego kanał na Facebooku: TRIP TO DREAM.

dworek w Kwiatkowie

Pod pałacyk w Lewkowie niestety nie podjechaliśmy, gdyż aktualnie jest w remoncie a do tego wjazd zamknięty. Kierujemy się więc na lotnisko w Michałkowie.

ścieżka rowerowa na trasie Lewków-Michałków

Tu również spotykamy bardzo sympatycznych ludzi na rowerach, którzy zrobili sobie krótki postój a bardzo miła pani częstuje nas wodą mineralną o nazwie “Fulvica” informując, że woda ta ma w sobie naturalne elektrolity i aż 77 minerałów. Radzi nam też zapamiętać by kupować również wody takie jak: “Jawa” i “Jantar” a nie pić wód koloryzowanych. Ok. Zapamiętane, pozdrawiamy. 🙂

zdrowo żyć, “Fulvica”

Ruszamy z lotniska stosunkowo nową ścieżką rowerową docelowo nad zalew. Ścieżka ta została oddana do użytku w zeszłym roku i przydarza mi się nią jechać już po raz drugi. Jedzie się świetnie i choć nie widać tego zjawiska na zdjęciu, ale panował na niej spory ruch.  

nowo powstała ścieżka rowerowa (2018) na trasie Michałków-Ostrów Wlkp.

Piaski-Szczygliczka. Ruch na ścieżkach rowerowych był niczym w porównaniu do tego ile ludzi dziś się tu wybrało na spacer. Jesteśmy naprawdę pod wrażeniem, że można wokoło zalewu tak świetnie zagospodarować teren, który mało tego przynosi zyski i cieszy się niezłym powodzeniem. Poniżej foto stacji miejskiej wypożyczalni rowerowej. Cisną mi się w takich chwilach słowa na usta: “drogi Kaliszu – obudź się! Ostrów już udostępnia miejskie rowery a Kalisz jeszcze nie, Ostrów już od x- lat dba o zalew a Kalisz wiecznie nie może się dogadać co do zalewu Szałe, na Szczygliczce w Ostrowie powstają wciąż to coraz to nowsze atrakcje jak i kawiarnie a w Kaliszu… dokończcie sami”, bo my właśnie miło spędzamy czas siedząc pod parasolem przy kawie. Nie zamierzamy się denerwować.

stacja miejskiej wypożyczalni rowerowej / Piaski-Szczygliczka

urządzenie napowietrzające typu wiatrołap

W drodze powrotnej krótki postój zrobiliśmy w Nowych Skalmierzycach przy “Ławce Niepodległości” na skwerze.

Mapa przejazdu:

powered by EndomondoWPlogo
Fotogaleria:

Polecane produkty:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *